2022-06-29
Valamelyik nap biztonságtechnikusok jártak nálam, csak nem hoztak magukkal megfelelő nyitásérzkelő kapcsolót. Gondoltam magamban, én gyorsabban nyomtatok egyet... igazam lett. Persze az is hozzátartozik, hogy erre az ötödik változatra mondtam azt, hogy ez rendben van:).
A doboz mérete 30mm x 40mm x 13,5mmm. A két szemközti sarkára nem sima furatott tettem, hogy felszereléskor kicsit lehessen állítani. A kábel bevezetés kúpos, ez törésgátlóként működik.
Nézzük mi van a dobozban? Két 10 HUF/db tact nyomógomb (imported from PRC). Az egyiket egy elforgó laposrugós tagon keresztül működteti a doboz oldalából kiálló legömbölyített nyomó csap, ez érzékeli az ajtó/ablak nyitását. Azért kellett ez a rugózó tag, mert maga a gomb benyomása 0,5mm-es úton törénik, de ennél hosszabb működtetési utat szükséges biztosítani. A másik gomb a fedélvédelem, vagy más néven tamper kapcsoló. Akkor lép működésbe, ha valaki megpróbálja a dobozt megbontani, leveszi a fedelét. A három lamella közé S alakban lehet befűzni a bejövő kábel, hogy azt ne lehessen kitépni. A kapcsolókat egy csöpp ragasztóval lehet a fészkekben rögzíteni. Igyeketem úgy kialakítani, hogy a kapcsolók panelbe forraszthatók legyenek. Persze otthonra jó panel nélkül is direktben a kapcsolókra ráforrasztani az ellenállásokat, meg a vezetékeket.
És amikor már úgy éreztem mindjárt kész vagyok, elkínlódtam még másfél órát a fedél megtervezésével. A körbefutó peremnek az a funkciója, ha a fedelet ráteszzük, ne lötyögjön, csúszkáljon. A tamper kapcsolót ha 0,5mm-rel magasabbra sikerült volna tennem, nem kellett volna az a kis nyomó bütyök. A nyomtatóm valamivel több mint egy óra alatt készít el egy ilyen kapcsolót PLA-ból, 20%-os kitöltéssel, durva beállítások mellett.