Hogyan élezek én 0.5mm-es fúrót?

2022-03-09

 

Az alapgondolat az volt, hogy minek kínlódjak a régi fúrószáraimmal, Kínából 2 USD-ért rendeltem többféle átmérőjűből 10-10 db-ot.

A gondolat jó volt, de azután megjöttek a fúrók, vagy vésők?

Volt még a láda fiában néhány 0,7mm-es fúró amit az érdi piacon vásároltam talán már évtizedekkel ezelőtt.

Mi volt ez a W.Germany?

Jé, ez olyan mint egy normális csigafúró, még élszallaga is van, csak kicsi. Hát ezért kellet mégis foglakoznom a fúróim élezésével.

3-13 mm-ig jó vagyok, tavaly még 20 kHUF-ért vettem egy Güde GBS80 fúróélező gépet. De a 3mm alattiak problémásak, annyira, hogy ilyesmihez nem is találtam élező eszközt, csak egy gagyi kínait, ami már ránézésre sem látszott jónak. Mivel a COVID is eluralkodott rajtam (már szerencsésen túl vagyok rajta), volt időm a témával foglakoznom. A legelső probléma, hogy látni kell mit csinálok. Makro fotón egy panel fúró, vastagabb mint 0,5mm, és nem is gagyi felszereléssel csináltam.

Próbálkoztam nagyítókkal, makró objektívekkel, de a megoldás az lett, hogy rendeltem Kínából egy digitális mikroszkópot, hozzávetőleg 100USD-ért. Lehet, hogy majd külön írok róla.

Egy relét kineveztem tárgyasztalnak. Egy fehér szigetelő szalaggal fixáltam. Ha az ember próbál valami kis dolgot a mikroszkóp alá tenni úgy, hogy látszódjon is, fókuszban is legyen, akkor rájön, hogy kell egy ilyen alátámasztás, és egy jelölés sem árt, hova tegye azt a valamit. Fordított célkereszt.

Így néz ki a tűhegyű alkoholos filccel húzott jelölés, és a hozzá igazított fúró csúcsa. Közben feltettem azt a fényes valamit, ami nagy okosság, egy fényterelő adapter, láthatóan sokkal jobb a kép.

Egy héten kersztül agyaltam egy csomó megoldáson. Néhányat megmutatok tanulságul. Ez az első. Ez egy szimmetrikus fej volt. Az ilyen kis fúrók befogása, tokmány beszerzése is problémás. Ezért azt gondoltam ki, a fúrót két NYÁK lemez közé szorítom. A lemezekbe háromszögű tűreszelővel reszelek V alakú hornyot.

Csak tőlem szokatlan pontosságra volt szükség, hogy a két horony egybe essen. Ezért panel tervezőben megrajzoltam, kinyomtattam, kimarrattam a paneleket és igyekeztem nagyon-nagyon pontosan dolgozni.

A szendvics két szélén lévő lapoknak az a szerepük, hogy megfelelő szögben tartsák a fúrót, mondjuk egy köszörű tárgyasztalának a széléhez ütköztetve. Csak a két csavart kell meghúzni/felengedni a fúró befogásához. Az volt a probléma ezzel az eszközzel, hogy a fúró több mint 10mm-re kinyúlt belőle, szóval élezés közben hajlott össze-vissza.

A következő verzióban már az eszköz homlokán voltak a vezető/ütköző élek. Panelt sem marrattam már, megrajzoltam Inkscape-ben, kinyomtattam öntapadós paírra, vágtam, reszeltem...

...fúrtam. De DTGrinder szallagos késélezőm pillanatok alatt ledarálta a kis fúrókat.

Terveztem egy kis satuba befogható állványt a kis fúrómhoz. Van hozzá egy marék apró köszörűkövem.

Így nézett ki, de ez sem volt használható. Nagy nehezen rájöttem, hogy bár a köszörű fejek kicsik, de ehhez képest bazi nagy szemcséjű anyagból készültek. A másik, hogy még ezeknek is túl nagy energiája van, pillanatok alatt teljesen elköszörülték a fúróimat.

Sehogy sem jutottam közelebb a célomhoz, Mondjuk az is egy eredmény, hogy rájöttem hol vannak az aknák. Elkezdtem a Internetet túrni valami ötlet után. Nem sok mindent találtam. Youtube-on rátaláltam Barna Ákos videójára, a Fémfúró, 1mm-es csigafúró élezése házilag. Nagyon szépen dolgozik, csak szerintem a módszere nem házilagos. A többi videója alapján úgy néz ki, ötvös/ékszerész a srác. Szóval a követőinek szükségük lesz egy ékszerész satura, befogó patronokra, egy gyémánt tácsás drágakő csíszolóra, és egy állítható drágakő tartóra. Tulajdonképpen ezek nem beszerezhetetlen dolgok, Aliexpress a te barátod. Ha egyszer komolyan el fogok kezdeni foglalkozni maró fejek élezésével, lehet, hogy érdemes lesz beruháznom ilyesmibe.

Azután ráakadtem egy orosz figura Wishbon2 nevű eszközére. Ez egy 3D-s nyomtatóval készült eszköz. Sok minden nem tetszett rajta, de azért nézzétek meg, hátha másnak bejön. Meg csinált róla videót is, és pont úgy használható mint az enyém

De ha van Whisbon2, akkor kell lennie 1-nek is. És igen! Erről is elég kevés dolgot találtam egy eldugott modellező fórumon.

Talán a hetvenes években vagy korábban készülhetett Angliában, bár az angoloktól kitelik, hogy hagyománytiszteletből máig az eredeti formájában gyártsák. Az eszköz úgy működik, hogy befogjuk a fúrót, ehhez kapunk 4 patront. A szárnyak végén görgők vannak, a szárnyak segítenek a megfeleő szögben tartani az élezendő fúrót. A fúrót úgy kell befogni, hogy a két éle egybeessen az eszköz két szárnyának vonalával. A fúrót csíszoló vásznon, vagy ebben az esetben a mellékelt fenőkövön húzogatjuk. Amikor kialakítottuk a megfelelő csúcsszöget, a húzásokat úgy folytatjuk, hogy az eszközt jobbra döntjük, így lesznek a vágóélek aláköszörülve.

Mivel nem lehet kapni, meg úgyis szobafogságban voltam, az elképzelésem megvolt, nekiálltam a saját élező adapteremet megcsinálni. Elektromos ember NYÁK-ból csinálja meg amit lehet :). Volt régen egy kollégám, azt mesélte, hogy úgy a hatvanas évek végén NYÁK-ból csináltak magnó mechanikát maguknak. Inscape-ben megrajzoltam, öntapadós papírra kinyomtattam...

...lukak helyét bepontoztam, lemezollóvak körülvágtam.

Itt már a kontúrt megigazítottam reszelővel, a V alakú hornyot reszelem.

Mivel a leszorító lemezben nincs horony, az én pontosságom is elegendő volt:). Lehet, hogy a leszorító lemez alakja egy kicsit gnómnak tűnik, de a fúró lefogott hosszára vetítve a furatok súlypontban vannak.

A furatok környékét felpolíroztam, hogy a csavarokat majd könyebben tudjam beforrasztani.

Így készül a görgő. Végy egy M3-as réz csavart (könnyebb forrasztani mint a vasat). Erre egy 12mm átmérőjű M4-es alátétet tettem. De mivel ez lötyög az M3-as csavaron, 0.5mm-es huzalból csináltam egy központosító gyűrűt. Erre jött az M3-as alátét. Ezt szépen rászorítottam a kifúrt panelre, és a másik oldalán egyszerűen beforrasztottam.

A leszorító lemezt is felcsavaroztam, itt az anyákat forrasztottam fel. Eredetileg peremezhető anyákban gondolkoztam, de így egyszerűbb volt.

Így néz ki a befogott fúró. Balra fönt az egy fúró tekerő szerszám, de nem vált be. Még legjobban egy csipesszel lehet a lazán befogott fúrót a megfelelő irányba tekerni, és azután meghúzni a szorító csavarokat.

Csak erős idegzetűeknek! Itt látható a nem látható!

Jól elbántak szegény fúróval az üvegszálas epoxi NYÁK lemezek. Láttam már kopott, törött, kopott fúrókat, de ez azért valami. Olyan 100x-os nagyításúra saccolom a fotót.

Egy P800 smirgli csíkot fektettem az asztalra, ezen húzogattam az eszközt. Látszik, hogy nem ez volt az első fúró. De nem azért, hogy végre egy jót sikerüljön lefényképeznem, hanem élveztem, hogy néhány húzással újra használható állapotba tudtam hozni a megkopott fúróimat.

Szerintem elég jól sikerült rendbe hoznom. A vágóél szélén látszik az aláköszörülés is. És van finomabb csíszoló papírom is, lehet, hogy azzal még szebb eredményre jutnék. A fúró nem ilyen sárgás meg mindenféle színű, a mikroszkópba épített gyatra LED-ek okozzák az elszineződést. Itt most ennél a műszaki feladatnál nem érdekes, de ha mondjuk valami bogarat vagy levelet akarok majd alá tenni, akkor majd foglakoznom kell a kompenzálásával.